O mnie

O mnie
Blog ten opisuje gatunki zwierząt i roślin, które udało mi się sfotografować. Zdjęcia zamieszczam na mojej stronie Facebooka, do odwiedzania której serdecznie zapraszam. Na blogu w miarę możliwości będę umieszczał informacje na temat sfotografowanych okazów. Artykuły będą uzupełniane nowymi zdjęciami opisanych gatunków w miarę ich pojawiania się w moich zbiorach. Kliknij powyższe zdjęcie aby przejść do mojej galerii na Facebooku.

11 lipca 2021

Kowal bezskrzydły (Pyrrhocoris apterus)


Kowal bezskrzydły
, kowal dwuplamek (Pyrrhocoris apterus) jest gatunkiem pluskwiaka z rodziny kowalowatych. Potocznie zwany jest niekiedy tramwajarzem.  Osiąga długość ok. 1 cm. Skrzydła tego owada są uwstecznione u części osobników (polimorfizm).

Często pojawia się w dużych gromadach u podstawy pni drzew liściastych, szczególnie lipy i robinii. Gromadne występowanie służy do odstraszania ptaków drapieżnych. Jest to gatunek nieszkodliwy dla środowiska.

Kowale bezskrzydłe żywią się opadłymi nasionami (głównie lipy), owocami, sokami martwych owadów, chorych gąsienic, dżdżownic i ślimaków. Pokarm wysysają za pomocą kłujki. Rzadko stają się łupem dla innych zwierząt ze względu na wstrętny smak. Czasami żywią się nimi  jedynie borsuki.

Kopulacja kowali trwa długo, często ponad 12 godzin (niekiedy do 7 dni). Jest to sposób samca na zapobieganie dostępu do samicy przez konkurentów. Z tego powodu często spotykamy kowale sczepione tylnymi częściami ciała, skąd popularnie nazywane są tramwajami. Samice składają jaja do ziemi, mchu lub pomiędzy zalegające ziemię liście. Larwy wykluwają się w czerwcu, zimują postacie dorosłe (imagines). Wczesną wiosną owady te budzą się i gromadzą w nasłonecznionych miejscach.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz