O mnie

O mnie
Blog ten opisuje gatunki zwierząt i roślin, które udało mi się sfotografować. Zdjęcia zamieszczam na mojej stronie Facebooka, do odwiedzania której serdecznie zapraszam. Na blogu w miarę możliwości będę umieszczał informacje na temat sfotografowanych okazów. Artykuły będą uzupełniane nowymi zdjęciami opisanych gatunków w miarę ich pojawiania się w moich zbiorach. Kliknij powyższe zdjęcie aby przejść do mojej galerii na Facebooku.

28 października 2021

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis)

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) jest najczęściej występującym gadem na terenie naszego kraju. Jej ogon jest nieco dłuższy od tułowia, ale i tak jest krótszy niż u innych jaszczurek. W sytuacji zagrożenia zostaje odrzucony jako przynęta dla drapieżnika. Z czasem odrasta do pierwotnej długości. Samca można odróżnić od samicy po tym, że ma on zielonkawe podbrzusze, zaś samica ma szary lub kremowy spód ciała. W okresie godowym, czyli w maju, samce przybierają intensywną zieloną barwę. Młode zwinki po wykluciu się są znacznie ciemniejsze niż osobniki dorosłe.

Długość życia zwinki wynosi średnio ok. 3- 4 lat.     Maksymalna długość ciała samca z nieuszkodzonym ogonem, w Polsce dochodzi do 23,5 cm, ale w Europie wschodniej dochodzi nawet do 28 cm. Długość tułowia i głowy bez ogona wynosi około 11 cm.

Jaszczurki te są aktywne za dnia. Lubią wygrzewać się rankiem na słońcu, co zwinkom, jako zwierzętom zmiennocieplnym, jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wygrzewają się rano, by po południu polować w niskiej trawie. Najczęstszym łupem tego gada padają bezkręgowce. W skład codziennej diety wchodzą pająki, owady oraz ślimaki. Zdarza się również, że jaszczurka pożywia się gąsienicami.

W okresie od maja do lipca samica składa 3-14 jaj do nory wykopanej w wilgotnej glebie. Jaja mają pergaminowe osłonki. Młode wykluwają się po 5-12 tygodniach, są podobne do rodziców i są od razu samodzielne.

Ostatnie zdjęcie przedstawia samca w ubarwieniu godowym.




24 października 2021

Rynnica topolowa (Chrysomela populi)

Rynnica topolowa, stonka topolowiec, topolówka (Chrysomela populi) to gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych. Osiąga długość 10-12 mm. Owad ten żeruje na wierzbie, osice a zwłaszcza na młodych topolach, na których wiosną składa jaja w niewielkich, nieregularnych skupiskach do 20-30 sztuk. Postacie dorosłe można spotkać od maja do końca lipca, czasami nawet w sierpniu.

Chrząszcz liczny w całej Polsce. Występuje na skrajach lasów, przy drogach. W ciągu roku pojawiają się dwa pokolenia. Zimuje owad dorosły, na ogół w ściółce.




21 października 2021

Otrupek Cytilus sericeus

Otrupek Cytilus sericeus to holarktyczny gatunek chrząszcza w Polsce dość pospolity, ale stosunkowo rzadko notowany. Osiąga wielkość 4-5 mm. Występuje wśród mchów na wilgotnych miejscach w lasach, na łąkach i pobrzeżach wód. Zaniepokojony udaje martwego, skąd prawdopodobnie jego nazwa (a właściwie nazwa całej rodziny otrupkowatych).



17 października 2021

Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata)

Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) to gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych. Powszechnie występuje w Europie. Jedna z 76 występujących w Polsce biedronkowatych, potocznie nazywana bożą krówką. Osiąga wielkość 6-8 mm. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samice są przeciętnie większe i cięższe od samców.

Biedronka znana jest z tego, że zjada mszyce (dorosła biedronka zjada kilkadziesiąt mszyc dziennie, larwa biedronki nawet kilkaset) i inne szkodniki roślin, np. tarczniki, wełnowce czy czerwce.

Chrząszcz ten przebywa wszędzie tam, gdzie w dużych ilościach występują mszyce. Biedronka najczęściej zamieszkuje pola, łąki, miejskie parki, sady oraz ogrody. Biedronki zimują w dużych grupach, są wtedy bezpieczniejsze. Wyszukują sobie miejsca w ściółce, albo w przestrzeniach pomiędzy korą a drzewem. Budzą się wiosną, kiedy zaczyna robić się ciepło.




14 października 2021

Nartnik duży (Gerris lacustris)

Nartnik duży (Gerris lacustris) to gatunek półwodnego pluskwiaka z rodziny nartnikowatych. Osiąga wielkość 8-10 mm. Jest często spotykany na powierzchniach wód stojących. Sunie on po wodzie, wykorzystując jej napięcie powierzchniowe. Odnóża nartników pokryte są niezwilżanymi włoskami, dlatego błonka powierzchniowa wody nie ulega przerwaniu, lecz ugięciu.

Nartnik jest drapieżnikiem żywiącym się przede wszystkim owadami, które spadły do wody. Poluje on także na wodne bezkręgowce (np. larwy i poczwarki komarów, rozwielitki), które podpływają do powierzchni zbiornika. Wbija w ofiarę kłujkę i wysysa z niej płyny ustrojowe. Nartniki potrafią zlokalizować swoją ofiarę, a nawet określić jej potencjalną wielkość dzięki specjalnym receptorom znajdującym się na ich odnóżach, które wyczuwają fale na powierzchni wody wytworzone przez szamoczące się po upadku owady.

W warunkach polskich nartniki budzą się z zimowego odrętwienia pod koniec marca lub kwietniu i na ten czas przypada ich okres godowy. Jedna samica składa około 20 jaj.  Larwy, będące miniaturami osobników dorosłych, wylęgają się po około 4 tygodniach. W ciągu roku pojawiają się dwa nowe pokolenia nartników, przy czym pierwsze pokolenie nie umie latać i całe życie spędza na wodzie.



10 października 2021

Żylenica nadwodna (Sialis lutaria)

Żylenica nadwodna, kąpielica (Sialis lutaria) to owad z rzędu wielkoskrzydłych. Występuje w całym kraju na brzegach stojących i wolno płynących zbiorników wodnych. Imagines osiągają wielkość 2,5-3 cm. Larwy wielkości ok. 4 cm polują pod wodą na drobne bezkręgowce.  Rozwój larwalny trwa zazwyczaj dwa lata i występuje 9 stadiów larwalnych. Przepoczwarczenie odbywa się na lądzie, czasem dość daleko od brzegu zbiornika wodnego. Jedno pokolenie potrzebuje na rozwój dwóch lat. Żyjące krótko osobniki dorosłe prawdopodobnie nie przyjmują pokarmu.



07 października 2021

Goryczka kropkowana (Gentiana punctata)

Goryczka kropkowana (Gentiana punctata) to gatunek rośliny należący do rodziny goryczkowatych. Występuje w Alpach, Sudetach, Karpatach oraz w górach Półwyspu Bałkańskiego. W Polsce jest pospolita w Tatrach i na Babiej Górze. Osiąga 80 cm wysokości. Kwitnie od lipca do sierpnia, kwiaty zapylane są przez trzmiele. Rośnie na górskich murawach, trawiastych zboczach i piargach, zawsze jednak na podłożu o odczynie kwaśnym, lub przynajmniej niezasadowym (granit, piaskowiec). W Tatrach podchodzi do wysokości 2500 m n.p.m., główny obszar jej występowania to piętro kosówki i piętro halne. Na Babiej Górze dochodzi aż pod kopułę szczytową. W Polsce gatunek objęty jest ścisłą ochroną. Ze względu na swoje lecznicze właściwości bywa niestety wykopywana.



03 października 2021

Murarka ogrodowa (Osmia rufa)

Murarka ogrodowa, murarka ruda (Osmia rufa) jest gatunkiem samotnej pszczoły z rodziny miesierkowatych (Megachilidae). Jest wykorzystywana gospodarczo do zapylania upraw. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. Występuje głownie w ogrodach, sadach i na łąkach. Samica osiąga wielkość 10 - 12 mm, samiec 8 - 10 mm. Żądło samic jest pozbawione zadziorów. Dorosłe osobniki pojawiają się około kwietnia.

Murarka ogrodowa należy do pszczół nie budujących gniazda samodzielnie, ale zakłada je w istniejących szczelinach o podłużnym kształcie: pustych łodygach roślin, szczelinach pod korą drzew, korytarzach w drewnie pozostawionych przez larwy chrząszczy i tym podobnych miejscach. Optymalna średnica takiej szczeliny to ok. 7–8 mm. Gniazdo składa się z szeregu leżących jedna za drugą komórek, przedzielonych budowanymi przez samicę z błota poprzecznymi ściankami.

Pokarmem zarówno larw, jak i dorosłych osobników jest nektar i pyłek kwiatowy.  Murarki żerują na wielu gatunkach roślin.