O mnie

O mnie
Blog ten opisuje gatunki zwierząt i roślin, które udało mi się sfotografować. Zdjęcia zamieszczam na mojej stronie Facebooka, do odwiedzania której serdecznie zapraszam. Na blogu w miarę możliwości będę umieszczał informacje na temat sfotografowanych okazów. Artykuły będą uzupełniane nowymi zdjęciami opisanych gatunków w miarę ich pojawiania się w moich zbiorach. Kliknij powyższe zdjęcie aby przejść do mojej galerii na Facebooku.

14 października 2021

Nartnik duży (Gerris lacustris)

Nartnik duży (Gerris lacustris) to gatunek półwodnego pluskwiaka z rodziny nartnikowatych. Osiąga wielkość 8-10 mm. Jest często spotykany na powierzchniach wód stojących. Sunie on po wodzie, wykorzystując jej napięcie powierzchniowe. Odnóża nartników pokryte są niezwilżanymi włoskami, dlatego błonka powierzchniowa wody nie ulega przerwaniu, lecz ugięciu.

Nartnik jest drapieżnikiem żywiącym się przede wszystkim owadami, które spadły do wody. Poluje on także na wodne bezkręgowce (np. larwy i poczwarki komarów, rozwielitki), które podpływają do powierzchni zbiornika. Wbija w ofiarę kłujkę i wysysa z niej płyny ustrojowe. Nartniki potrafią zlokalizować swoją ofiarę, a nawet określić jej potencjalną wielkość dzięki specjalnym receptorom znajdującym się na ich odnóżach, które wyczuwają fale na powierzchni wody wytworzone przez szamoczące się po upadku owady.

W warunkach polskich nartniki budzą się z zimowego odrętwienia pod koniec marca lub kwietniu i na ten czas przypada ich okres godowy. Jedna samica składa około 20 jaj.  Larwy, będące miniaturami osobników dorosłych, wylęgają się po około 4 tygodniach. W ciągu roku pojawiają się dwa nowe pokolenia nartników, przy czym pierwsze pokolenie nie umie latać i całe życie spędza na wodzie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz