O mnie

O mnie
Blog ten opisuje gatunki zwierząt i roślin, które udało mi się sfotografować. Zdjęcia zamieszczam na mojej stronie Facebooka, do odwiedzania której serdecznie zapraszam. Na blogu w miarę możliwości będę umieszczał informacje na temat sfotografowanych okazów. Artykuły będą uzupełniane nowymi zdjęciami opisanych gatunków w miarę ich pojawiania się w moich zbiorach. Kliknij powyższe zdjęcie aby przejść do mojej galerii na Facebooku.

30 kwietnia 2022

Zmięk żółty (Rhagonycha fulva)

Zmięk żółty (Rhagonycha fulva) to chrząszcz z rodziny Omomiłkowatych. Osiąga on długość 7-12 mm. Aktywny od czerwca do września. Pospolity na terenie całego kraju. Najczęściej można go spotkać na kwitnących łąkach, baldachowiskach, wrotyczowiskach, polanach, przydrożach i ugorach. Jest drapieżnikiem - imagines żywią się pyłkiem i polują na owady, drapieżne larwy pożerają drobne owady, małe ślimaki i dżdżownice.




27 kwietnia 2022

Walcownica czarnopasa (Cylindromyia auriceps)

Walcownica czarnopasa (Cylindromyia auriceps) to pospolita muchówka z rodziny Rączycowatych. Występuje najczęściej na łąkach, przydrożach ugorach i skrajach lasów. Osiąga długość 7-10 mm. Aktywna jest od czerwca do września. Żywi się nektarem, pyłkiem i spadzią. Jej larwy pasożytują na pluskwiakach z rodziny Tarczówkowatych, głównie lednicy zbożowej i pluskni jagodziaku.



24 kwietnia 2022

Paśnik pałączasty (Plagionotus arcuatus)

Paśnik pałączasty, biegowiec łucznik (Plagionotus arcuatus) to gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych. Można spotkać w drzewostanach i składnicach surowca liściastego. Atakuje przede wszystkim surowiec i drzewostan dębowy. Niemniej rozwijać się może w różnych gatunkach drzew liściastych takich jak buk, grab, jesion, klon, robinia, wierzba, brzoza, dąb, klon, lipa i wiąz. Paśnik pałączasty atakuje drzewa żywe, ale osłabione, drzewa obumierające, obumarłe, złomy, wywały, fragmenty kłód, tylce złomów, słupy ogrodzeniowe, a także leżące na ściółce gałęzie. Chrząszcze te pojawiają się od maja do lipca. Mają długość 6-22 mm. Samica składa w spękania kory do 50 jaj. Larwy (długości do 25 mm) żerują pod korą, drążąc chodniki w kierunku poprzecznym do osi pnia. Wiosną następuje przepoczwarczenie, przy czym stadium poczwarki trwa około trzech tygodni. Cykl rozwojowy tego chrząszcza może trwać od roku do 2 lat.Jest on typowym szkodnikiem wtórnym dobijającym osłabione drzewa.



20 kwietnia 2022

Moszenica wierzbówka (Clytra laeviuscula)

Moszenica wierzbówka (Clytra laeviuscula syn. Clythra fasciata) to chrząszcz z rodziny stonkowatych. Długość ciała 7-11 mm, szerokość ok. 4 mm. Typowe siedliska to łąki, zarośla, suche murawy, skraje lasów, parki. Podstawowym pokarmem moszenicy wierzbówki są liście i kwiaty wierzby. Spotykana od maja do sierpnia na różnych drzewach i krzewach, przeważnie na wierzbach, dębach i topolach, na kwitnących głogach i tarninach i różach, a także na liściach roślin zielnych. Samica składając jaja otacza je chroniącą warstwą ekskrementów. Wpierw tylnymi odnóżami formuje pakiet, a następnie zrzuca go w pobliżu mrowiska. Mrówki często same zanoszą taki pakiet do mrowiska, by użyć go jako materiału budowlanego. To pozwala osiedlić się larwom moszenicy w mrowisku. Larwy żywią się resztkami pozostawionymi przez mrówki, a także ich jajami i larwami. Faza larwalna trwa około dwóch lat.



17 kwietnia 2022

Biegacz fioletowy (Carabus violaceus)

Biegacz fioletowy (Carabus (Megodontus) violaceus) to chrząszcz z rodziny biegaczowatych i podrodziny Carabinae. Osiąga długość 18-35 mm. Jest wielożernym drapieżnikiem polującym na inne owady i ich larwy, ślimaki, dżdżownice itp.

Żyje w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, preferując gleby humusowe. Zamieszkuje również łąki łęgowe oraz inne otwarte tereny. Preferuje tereny wilgotne natomiast zdecydowanie unika suchych. W górach występuje także powyżej piętra lasu. Jest aktywny w nocy. Za dnia kryje się w ściółce.

Owady dorosłe żyją do kilku lat. Zimują w martwym drewnie, pod mchem. Samica składa jaja w glebie, w której drapieżne larwy rozwijają się kilka miesięcy, a następnie przepoczwarczają. Owady dorosłe aktywne są od końca maja do września.



14 kwietnia 2022

Podłatczyn Roesela (Metrioptera roeselii)

Podłatczyn Roesela (Metrioptera roeselii) to gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych (Tettigoniidae). Nazwa gatunkowa honoruje niemieckiego entomologa A. J. Rösela.

Bardzo pospolity, jeden z najliczniejszych i najbardziej wszędobylskich prostoskrzydłych. Osiąga długość ciała 13–26 mm. W obrębie gatunku wyróżniane są formy krótkoskrzydłe i długoskrzydłe. Formy krótkoskrzydłe nie latają. Długoskrzydłe mogą wykonywać loty do kilkunastu metrów. Jest to gatunek głównie roślinożerny, aczkolwiek zjada też niewielkie owady. Aktywny od lipca do października.




10 kwietnia 2022

Pomrów wielki (Limax maximus)

Pomrów wielki (Limax maximus) to gatunek ślimaka z rodziny pomrowiowatych (Limacidae). Wraz z pomrowiem czarniawym są największymi z polskich ślimaków nagich. Jest gatunkiem inwazyjnym. Długość tego ślimaka dochodzi do 20 cm. Zamieszkuje tereny podmokłe, ukrywa się w trawach i różnego rodzaju zacienionych miejscach. Unika miejsc suchych i nasłonecznionych. Szczególnie lubi miejsca z rozkładającą się materią organiczną. Jest jajorodny i jest obojnakiem. Może rozmnażać się samodzielnie, bez udziału innego osobnika jako hermafrodyta. Zwykle jednak dochodzi do zapłodnienia krzyżowego pomiędzy dwoma osobnikami. Ślimaki te stanowią przysmak ropuch.



07 kwietnia 2022

Obnażacz kwaśnicówka (Arge berberidis)

Obnażacz kwaśnicówka, obnażacz berberysowy (Arge berberidis) należy do rzędu błonkówek z rodziny obnażaczowatych. Dorosłe błonkówki są wielkości 7-12 mm i barwy czarno-niebieskiej z metalicznym połyskiem. Owad pospolity występujący głównie w zaroślach, ogrodach, parkach i na skrajach lasów. Aktywny od kwietnia do września. Żywi się nektarem i pyłkiem. Larwy zjadają liście roślin z rodziny berberysowatych.

Dorosłe larwy spadają do gleby, przy powierzchni budują dwuwarstwowy kokon, w którym następuje przepoczwarczenie. Po ok. 4 – 5 tygodniach, najczęściej wypada to w połowie lipca, pierwsze pokolenie dorosłych owadów opuszcza kokony poczwarkowe i przelatuje na krzewy, natomiast osobniki drugiego pokolenia pojawiają się wiosną następnego roku.