O mnie

O mnie
Blog ten opisuje gatunki zwierząt i roślin, które udało mi się sfotografować. Zdjęcia zamieszczam na mojej stronie Facebooka, do odwiedzania której serdecznie zapraszam. Na blogu w miarę możliwości będę umieszczał informacje na temat sfotografowanych okazów. Artykuły będą uzupełniane nowymi zdjęciami opisanych gatunków w miarę ich pojawiania się w moich zbiorach. Kliknij powyższe zdjęcie aby przejść do mojej galerii na Facebooku.

29 grudnia 2021

Sójka zwyczajna (Garrulus glandarius)

Sójka zwyczajna, sójka, sójka żołędziówka (Garrulus glandarius) jest gatunkiem średniego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae). W Polsce jest rozpowszechnionym w całym kraju średnio licznym gatunkiem lęgowym. W górach ptak ten spotykany jest do wysokości 1400m. Polskie populacje są w większości osiadłe, ale zarówno wiosną jak jesienią przelatują sójki z północnej i wschodniej Europy.

Długość ciała sójki to ok. 32-35 cm. Rozpiętość skrzydeł 52-58 cm. Ptak ten jest bardzo hałaśliwy; w lasach często alarmuje głośnym, przenikliwym, ostrym skrzekiem.

Sójki żywią się przeważnie pokarmem roślinnym, nie gardzą jednak owadami i ich larwami, poczwarkami, ślimakami, małymi bezkręgowcami i innymi drobnymi zwierzętami, w tym gryzoniami, jaszczurkami, młodymi ptakami i jajami wybieranymi z gniazd. To nimi karmi najczęściej swe młode. Późnym latem i jesienią zjadają głównie żołędzie i owoce buku, które w obfitszych latach gromadzi w ziemi i ściółce leśnej przyczyniając się do rozsiewania tych drzew.

Pod koniec kwietnia lub w maju, w odstępach jednodniowych, samica składa 5-7 jaj. Wysiadywanie trwa od złożenia pierwszego lub drugiego jaja przez 16-17 dni. W powtarzanych lęgach (pod koniec maja lub w czerwcu) składane są zwykle już tylko 3-4 jaja. Oboje rodzice opiekują się lęgiem i utrzymują stały kontakt głosowy, ale koło gniazda raczej się nie odzywają. Pisklęta, gniazdowniki, opuszczają gniazdo po ok. 21–22 dniach. Jeszcze przez ok. 3 tygodnie są dokarmiane przez rodziców. Później nadal trzymają się blisko rodziców, którzy ostrzegają je głosem lub nawet czynnie bronią przed drapieżnikami.

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.




23 grudnia 2021

Grabarz żółtoczarny (Nicrophorus vespilloides)

Grabarz żółtoczarny (Nicrophorus vespilloides) jest chrząszczem z rodziny omarlicowatych. Osiąga długość 10-25 mm. Należy do nekrofauny. Odżywia się martwymi kręgowcami, które odnajduje za pomocą węchu.



19 grudnia 2021

Sasanka alpejska (Anemone alpina)

Sasanka alpejska, sasanka biała (Anemone alpina) jest typowo górskim gatunkiem rośliny z rodziny jaskrowatych. W Polsce występuje w Górach Izerskich, Karkonoszach, na Babiej Górze i w Tatrach. Jej łodygi osiągają wysokość do 30 cm. Z każdej łodygi, na jej wierzchołku, wyrasta tylko jeden, bardzo ładny kwiat, osiągający wielkość 2,5 – 4,5 cm. Kwitnie od maja do czerwca, wytwarzając dużo pyłku i nektaru. Kwiaty zapylane są przez błonkówki, owoce rozsiewane są przez wiatr. Jest gatunkiem światłolubnym. Rośnie w szczelinach skalnych, jeśli tylko jest tam trochę próchnicy, w borówczyskach, w murawie na zboczach gór. Preferuje podłoże granitowe. Występuje głównie w piętrze kosodrzewiny.



16 grudnia 2021

Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae)

Rusałka pokrzywnik (Aglais urticae) to gatunek motyla z rodziny rusałkowatych. Rozpiętość skrzydeł rusałki dochodzi do 52 – 55 mm, a skrzydła mają charakterystyczny kształt z pojedynczymi wyrostkami na każdym ze skrzydeł. Jest motylem pospolitym. Można go spotkać na nasłonecznionych leśnych polanach, leśnych drogach, łąkach, w ogrodach oraz terenach ruderalnych. Rusałka pokrzywnik zimuje w jaskiniach, na poddaszach w piwnicach. W sprzyjających temperaturach zaczyna być aktywna w marcu. W ciągu roku wydaje od dwóch do trzech pokoleń. Przy sprzyjających warunkach imagines są aktywne do października. Dymorfizm płciowy tego motyla jest słabo zaznaczony.

Larwy rusałki pokrzywnik żerują gromadnie bądź pojedynczo na pokrzywie. Osobniki dorosłe żywią się nektarem (między innymi bukwicy zwyczajnej, ostrożnia polnego). Ostatnie zdjęcie przedstawia gąsienicę tego motyla.






12 grudnia 2021

Złotook pospolity (Chrysopa vulgaris)

Złotook pospolity (Chrysopa vulgaris) to gatunek owada z rodziny złotookowatych (Chrysopidae) z rzędu sieciarek (Neuroptera). Pospolicie występujących w Polsce przedstawicieli tego rodzaju różni autorzy różnie nazywali:

  • złotook (Chrysopa perla),
  • złotook drapieżny (Chrysopa carnea),
  • złotook pospolity (Chrysopa perla),
  • złotook pospolity (Chrysopa vulgaris),
  • złotook zwyczajny (Chrysopa carnea),
  • złotook zwyczajny (Chrysopa perla).

Złotooki zasiedlają lasy i zadrzewienia w pobliżu siedzib ludzkich. To bardzo pożyteczne owady, gdyż ich larwy w sezonie wegetacyjnym żywią się m.in. mszycami, przędziorkami czerwcami, miodówkami oraz larwami zwójek. Jeden złotook  potrafi w ciągu 2 tygodni zjeść 450 mszyc. 

Złotooki są wrażliwe na mróz, dlatego w okresie zimowym często wlatują do zabudowań. W tym okresie owady są bardzo nieporadne. Chętnie zasiedlają strychy, pomieszczenia mieszkalne, piwnice. Najczęściej mylone z molami często są zabijane. Warto ochronić te owady, biorąc pod uwagę, że nie stwarzają żadnego zagrożenia i nie są natarczywe. Warto także pomyśleć o skonstruowaniu dla nich w ogrodzie budek, w których będą mogły przezimować. Jesienią na zewnątrz ustawiamy małe skrzynki z wywierconymi na wylot dziurami. Wnętrze należy wypełnić suchymi liśćmi (dębowe, bukowe) lub słomą. Pomalowane w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub brązowym wabią do środka te owady. W jednej skrzynce (zawieszonej najlepiej na wysokości 1,5 - 2 m, od strony słonecznej (wschód-zachód) w pobliżu ściany budynku, na drzewie lub między krzewami) może przezimować nawet kilkaset złotooków.

Ostatnie zdjęcie przedstawia larwę tego gatunku.






09 grudnia 2021

Kosternik palemon (Carterocephalus palaemon)

Kosternik palemon (Carterocephalus palaemon) to motyl z rodziny powszelatkowatych o rozpiętości skrzydeł 26-28 mm. Najczęściej możemy go spotkać na obrzeżach lasów, leśnych drogach i polanach. Gatunek holarktyczny, w Polsce spotykany na południu i zachodzie kraju.

Dymorfizm płciowy u tego gatunku jest słabo zaznaczony. W ciągu roku w Polsce pojawia się tylko jedno pokolenie (maj-czerwiec). Gąsienica żeruje na trawach, najczęściej tych, które mają szeroką blaszkę liściową (trzęślica, trzcinnik, kupkówka, kłosownica, tymotka, stokłos).



05 grudnia 2021

Mirka alpejska (Miramella alpina) (2)

Mirka alpejska (Miramella alpina). Pisałem już o niej 20 czerwca 2021. Na zdjęciach widoczna wtedy była postać dorosła. Dzisiaj dwa zdjęcia przedstawiające nimfy tego gatunku.



02 grudnia 2021

Ścierwiec (Oiceoptoma thoracicum)

Ścierwiec, liszkojad czerwonotarcz (Oiceoptoma thoracicum) to gatunek chrząszcza z rodziny omarlicowatych. Osiąga on długość 12-16 mm. Żeruje na padlinie, odchodach, rozkładających się roślinach, zjadając głównie larwy much. Odgrywa dzięki temu ważną rolę w łańcuchu pokarmowym. Chętnie żywi się także dojrzałymi sromotnikami bezwstydnymi, przy okazji roznosząc ich zarodniki.

Występuje praktycznie w całym kraju, głównie w lasach liściastych oraz mieszanych. Często spotykany jest wiosną, kiedy to odbywa gody. Czas lotu od kwietnia do października.