O mnie

O mnie
Blog ten opisuje gatunki zwierząt i roślin, które udało mi się sfotografować. Zdjęcia zamieszczam na mojej stronie Facebooka, do odwiedzania której serdecznie zapraszam. Na blogu w miarę możliwości będę umieszczał informacje na temat sfotografowanych okazów. Artykuły będą uzupełniane nowymi zdjęciami opisanych gatunków w miarę ich pojawiania się w moich zbiorach. Kliknij powyższe zdjęcie aby przejść do mojej galerii na Facebooku.

29 grudnia 2021

Sójka zwyczajna (Garrulus glandarius)

Sójka zwyczajna, sójka, sójka żołędziówka (Garrulus glandarius) jest gatunkiem średniego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae). W Polsce jest rozpowszechnionym w całym kraju średnio licznym gatunkiem lęgowym. W górach ptak ten spotykany jest do wysokości 1400m. Polskie populacje są w większości osiadłe, ale zarówno wiosną jak jesienią przelatują sójki z północnej i wschodniej Europy.

Długość ciała sójki to ok. 32-35 cm. Rozpiętość skrzydeł 52-58 cm. Ptak ten jest bardzo hałaśliwy; w lasach często alarmuje głośnym, przenikliwym, ostrym skrzekiem.

Sójki żywią się przeważnie pokarmem roślinnym, nie gardzą jednak owadami i ich larwami, poczwarkami, ślimakami, małymi bezkręgowcami i innymi drobnymi zwierzętami, w tym gryzoniami, jaszczurkami, młodymi ptakami i jajami wybieranymi z gniazd. To nimi karmi najczęściej swe młode. Późnym latem i jesienią zjadają głównie żołędzie i owoce buku, które w obfitszych latach gromadzi w ziemi i ściółce leśnej przyczyniając się do rozsiewania tych drzew.

Pod koniec kwietnia lub w maju, w odstępach jednodniowych, samica składa 5-7 jaj. Wysiadywanie trwa od złożenia pierwszego lub drugiego jaja przez 16-17 dni. W powtarzanych lęgach (pod koniec maja lub w czerwcu) składane są zwykle już tylko 3-4 jaja. Oboje rodzice opiekują się lęgiem i utrzymują stały kontakt głosowy, ale koło gniazda raczej się nie odzywają. Pisklęta, gniazdowniki, opuszczają gniazdo po ok. 21–22 dniach. Jeszcze przez ok. 3 tygodnie są dokarmiane przez rodziców. Później nadal trzymają się blisko rodziców, którzy ostrzegają je głosem lub nawet czynnie bronią przed drapieżnikami.

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz